Gümrükçüoğlu'nun duyarlılığı

19.Mayıs.2017

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kimilerine göre sert mizaçlı birisi olarak gösterilmek istense de aslında çok alçak gönüllü ve bir gönül insanı olduğunu yaptıklarıyla ortaya koyuyor. Çok geriye gitmemize gerek yok. 2014 yıllarının sonunda Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Bayırbucak Türkmenleri için bir yardım kampanyası yapıldı. Trabzonlu bu kampanyaya elinde bulunan imkanlar ölçüsünde koşa koşa destek verdi. Toplanan yardımlar 3 tıra konuldu ve Bayırbucak Türkmenlerine gönderildi.

O günlerde Türkiye’ye Bayırbucak’tan gelmiş olan çocuklar Trabzon’un bu yardımından fazlasıyla mutlu oldular. Ailelerinden duydukları ile Trabzon’un Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na teşekkür etmek için onlarca mektup yazdılar. O yıllarda lisede ve ortaokulda okuyan çocuklar, Trabzon’a gelmek istediklerini Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na “Orhan Amca”diyerek iletmişlerdi.

Başkan Gümrükçüoğlu o mektubu gönderen çocukları Trabzon’a getirtti ve misafir etti. O zaman lisede okuyanlar şimdi Türkiye’deki üniversitelerin farklı bölümlerinde öğretmenlik, mühendislik, hukuk okuyorlar. O dönemde ortaokulda olanlar şimdi lisedeler. Trabzon’a mektup yazdıklarında bu şehre geleceklerine inanmayan çocuklar Büyükşehir Belediye Başkanı’nın samimiyeti ve içtenliği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Evet, şov için nutuk atmak başka bir şey, söylediklerini yapmak ve sözünü tutmak başka bir şey.

Başkan Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’a gelen çocuklara sarılışlarını fotoğrafta gördükten sonra Trabzon’un ne kadar içten ve insan sevgisiyle dolu bir  Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu bir kez daha anladık.

***

TERÖRÜN KARADENİZ SORTİLERİ!

Türkiye'nin kanayan yarası terör belası Güneydoğu Anadolu sınırlarını aşarak Karadeniz Bölgesi'ne sızma girişimlerini sürdürüyor. PKK terör örgütü Trabzon'un Maçka ilçesinde son 1 yılda iki kez hain saldırıda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde bir kalleşin silahından çıkan kurşunlara hedef olan Yozgatlı mehmedimiz Uzman Onbaşı Osman Gazi Çetingöz şehit oldu. PKK'lı kalleşler geçen yıl 19 Temmuz'da yolda devriye görevinde bulunan polislerimize pusu kurmuş, çıkan çatışmada 3 polisimiz şehit düşmüştü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun memleketi Trabzon'a rotayı çeviren teröristlere karşı yalnız silahlı kuvvetler değil halk da teyakkuza geçmiş durumda. Şehrin yetkililerinden Karadeniz'de terörün barınamayacağına yönelik açıklamalar yapılırken halka da sağduyu çağrısında bulunuluyor.

Burada bir şeyin altını çizmekte yarar var. Güvenlik güçlerimiz bu hainleri kanlarında boğabilecek güçtedir. İki üç çapulcunun Karadenizlinin gözünü korkutmak için yaptığı eylemler yanlarına kar kalmayacak.

Bu arada, bölgede teröre destek veren şer odakları olduğuna dair spekülasyonlar da ayyuka çıktı. Karadeniz halkı sağduyuludur. Terörle gözü kara şekilde mücadele eder...

Vatan için gerekirse toprağa düşer, ancak teröristlere aman vermez.

Türkiye Cumhuriyeti'ne kastetmeye çalışan hainler bilmeliler ki, değil Karadeniz, bölgenin bir karış toprağı bile size yurt olmayacak.

İçişleri Bakanı Soylu'nun vatan hainlerine verdiği mesajların aynen arkasındayız.

ca_3

***

BELEDİYELERİN DİKKATİNE!

Trabzon, tarihi ve kültürel dokusu ile anıldığı kadar futboluyla, özellikle Trabzonspor'la da anılan, dünyaya adını duyuran bir şehir. Burada futbol denince akan sular durur. Trabzonlular gönül bağıyla bağlıdır takımlarına, dolayısıyla futbola.

Yediden yetmiş yediye herkes bu şehirde futbol hastasıdır dersek abartmamış oluruz. Zira herkeste bordo-mavi aşk vardır. Ancak bu aşk kimi zaman o kadar akut seviyeye ulaşıyor ki şehrin kültürünü ikinci planda bırakabiliyor.

Öyle ki Trabzon'da birçok kurum ve kuruluş personelini kaynaştırmak, stres atmak için futbol turnuvaları düzenler. Programlar futboldan öteye geçmez.

Kültürel ağırlıklı ya da diğer spor branşlarıyla ilgili etkinlikle çok az karşılaşırız. Örneğin edebi dalda yarışmalar pek düzenlenmez bu şehirde.

Burada ülke çapında bir şiir veya hikaye yarışması neden organize edilmez, bu da soru işareti. Oysa belediyelerin bünyesindeki kültür müdürlükleri bu iş için biçilmiş kaftan.

Mesela Amasya Belediyesi yıllardır ödüllü şiir yarışması düzenliyor. Muhakkak takip ediyorsunuz... Bayağı da ilgi görüyor. İlk Türk kadın şairlerden Mihri Hatun'un anısına düzenlenen şiir yarışması Amasya için de tanıtım vazifesi görüyor. Trabzon'da da birçok şair ve yazar yetişmiş. Sebahattin Eyüboğlu, Sunay Akın, Oktay Rifat, Nazan Bekiroğlu, Nihat Genç ve dahası.

Bazıları halen hayatta olan bu ünlü edebiyatçılar anısına ödüllü yarışmalar düzenlenmesi, yarışmaların futbolla sınırlı kalmaması taraftarıyız.

Belediyelerin dikkatine!

***

DUYGU TACİRLERİ

Trabzon son günlerde dilencilerden, özellikle Suriyeli dilencilerden geçilmiyor. Şehirde adım başı dilenci görmek mümkün. Tabiri caizse kapıdan kovuluyorlar, bacadan giriyorlar. Trabzon'daki belediyelere bağlı zabıta ekiplerinin sık sık operasyon yaparak topladığı bu insanlara ertesi gün başka bölgelerde rastlıyoruz.

Yetkililerin uyarmasına, yasaların ceza vermesine rağmen uslanmayan dilenciler şehre özellikle dışarıdan gelen insanları da Trabzon'dan soğutuyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınıp Trabzon'da yaşamak zorunda kalan Suriyeli insanlar bir yandan kendileri duygu tacirliği yaparken diğer yandan da çocukları aracılığıyla para kazanıp cukkayı doldurma telaşında.

Kaldırımlarda, trafiğin yoğun olduğu mevkilerde, otobüs duraklarında ortaya çıkan dilencilere karşı alınan önlemler maalesef yetersiz kalıyor.

Şehir halkının 'gariptir' düşüncesiyle para verdiği dilencilerin kimisi sırf insanları kendilerine çekebilmek için bu işte ya 'din' argümanını kullanıyor ya da ‘dil’i.

Öyle ki vatandaşlarla diyalog kurmak için Türkçe kelimeleri öğrenmiş durumdalar. Şehirdeki çoğu insan bu dilencilerden muzdarip. Bir an önce bu kirliliğe son verilmesini bekliyorlar. Bu yönde de yetkilileri göreve davet ediyorlar.