Fındığa gong sesi de fayda etmedi...

11.Eylül.2017

Geçtiğimiz hafta Giresun Ticaret Borsası tarafından hayata geçirilen ‘Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası’ açılışı yapıldı. Açıkçası üreticilerin böyle bir depoya ihtiyacı da  vardı. Fındığını hemen satmak istemeyen üreticiler için modern bir depo olarak çok güzel olmuş. Fakat medyada ve siyasette  bu borsa sanki fındık üreticilerinin ve fındığın kurtuluşu gibi her seçimde büyük gürültülerle gündemdeki yerini alıyordu ve açtı açılacak derken açıldı.

Tam da fındık fiyatlarının dibe vurmaya başladığı bugünlerde büyük bir show ile açıldı. Açılışa büyük bir katılım oldu. Törendeki en ilginç olay ise Sayın Tarım Bakanı’nın konuşmasında, fındık rekoltesinin yeni sezon öncesi güneş yanığı küllemeden dolayı 650 ile 700 ton olduğunu açıkladığını söylemesiydi. Tabi fındığı bilen herkeste bu açıklamadan sonra hafif bir gülümseme homurdanma oldu.

Çünkü doğrusu 705 ton değil (705 bin ton)  650 ile 700 ton değil (650 bin ton ile 700 bin ton) son olarak da 675 ton değil (675 bin ton) değil mi? Hadi ilk açıklama yanlış oldu. Peki sonraları... Bu şu demektir; Ne müsteşarlar, ne genel müdürler, ne de danışman tarım il müdürleri bu konuda önceden belli ki bir brifing vermemiş. Eğer verselerdi koca bakan böyle bir gafı herkesin önünde yapmazdı. İlginç olan asıl mesele ise bu büyük gürültü ile açılan borsanın fındık sorunlarını sözde çözecek olmasıydı. Açıldığı gong sesi ile ilk vurduğu gün piyasada 50 kuruşluk  düşüş yaşandı.

Fındıkla ilgili bütün borsaların tahtalarını kapattıranlar bu borsa ile bütün Türkiye'nin fiyatlarını oluşturacağını sanmışlar ki vurduğu ilk gongla tam tersini görüverdiler. İşin başka yanı ise geçen hafta içinde Odalar ve Borsalar Birliği yerine başka kurumların talimatı ile tahtası kapanan borsaların Genel Başkan'ı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun çok neşeli ve memnun olmasıdır. Bu türlü uygulamalarını eğer CHP Genel Başkan'ı yapmış olsaydı cevap vermekten geri kalmazdı. Demek ki güçsüz gördüğüne kükreyen güçlüye ise boyun bükenlerdeniz. Ne dersiniz Sayın Başkan Hisarcıklıoğlu?

Neyse bu saçma uygulamaların fındık üreticilerine, depo görevinden başka hiçbir işe yaramadığını şimdi dahi iyi anlatılar. Üreticilere bu gürültülü şatafatlı açılıştan kalan ise sadece hayal kırklığı ve hüzün oldu. Üreticilerin artık bu ülkenin başta fındık olması şartı ile birçok ünlü tarım ürünlerini bilen, sorunlarını çözebilecek, konuya hakim, çözüm üretecek insanları Meclis’e göndermesi zaruridir. Yoksa son pişmanlık fayda etmez. Her yıl üzülür ve hayıflanıp durusunuz. Yakında seçim olacak, sıra size geldiğinde bunlar aklınızın bir kenarında hatırlamak için  dursun derim...

Yazarın Diğer Yazıları