Fındığa bahçede sahip çıkın

Karaçuha Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaçuha, fındık üreticilerine çağrıda bulundu: “Fındık bahçelerine sosyal medyada değil, tarlada sahip çıkalım.”

19.Haziran.2017
Fındığa bahçede sahip çıkın

Karaçuha Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaçuha, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Ordu temsilcimiz Osman Çakmak’a konuşan Karaçuha, fındığa bahçede sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Karaçuha, fındık konusunda üreticilere önemli uyarılarda bulunarak Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Karaçuha Tarım Ürünleri hakkında da bilgilendirme yaptı.

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) açıkladığı 'Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu' listesinde 469’uncu sıraya yükselen Karaçuha Tarım Ürünleri, fındık sektöründe adından söz ettirmeye devam ederken, 62 yıldır fındık sektöründe faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Karaçuha Tarım Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaçuha, ilerleyen yıllarda yapacakları yatırımlarla İSO 500 listesinde yükselişlerine devam etmeyi hedeflediklerini söyledi.

ÜÇÜNCÜ KUŞAK GÖREVDE

Şirketin kuruluşuyla ilgili bilgiler veren Karaçuha, sözlerine şöyle devam etti: “1955 yılında Recep Karaçuha’nın kurduğu işletme fındık alım satımı ile ticari hayatına başlamıştır. 1994 yılında fındık alım satımına ek olarak fındık kırma fabrikası kurularak faaliyetlerimize sanayi sektörü de eklenmiştir. Bugün üçüncü kuşak olarak Karaçuha Tarım Ürünleri İthalat İhracat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. olarak Terme / Samsun adresinde fındık kırma tesisimiz faaliyet göstermektedir.”

GEÇMİŞTEN GELEN TECRÜBE

Mustafa Karaçuha, Ordu temsilcimiz Osman Çakmak’a konuştu.

Tecrübe ve deneyimi harmanladıklarını ifade eden Karaçuha, “Şirketimiz 2010 yılında kurulmuş olup geçmişten gelen tecrübe ve deneyimini genç ve dinamik yapısı ile harmanlayıp bölgede önemli bir vizyon oluşturarak bölgemizin tanıtımına ve sosyal ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

BORCUMUZU ÖDÜYORUZ

İSO 500 listesinde yer almaktan gurur duyduklarını söyleyen Mustafa Karaçuha, “Fındıkta söz önemlidir. Sözünüzü tuttuğunuz sürece üst sıralarda olursunuz. Biz de sözümüzü tutmanın ödülünü alıyoruz. Bu bizim Samsun’a borcumuzdu. Samsun’a borcumuzu ödüyoruz. İnşallah bundan sonra yapacağımız yatırımlarla daha da yüksek seviyelere çıkmak istiyoruz. Samsunlu üreticilerimizle el ele bu sektörde var olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. FINDIK DİKİŞ TUTMADI 2014 yılında meydana gelen don afeti ile birlikte fındıkta kalitenin düştüğünü ifade eden Karaçuha, şöyle konuştu: “2014 yılından sonra fındık dikiş tutmadı. Don ve hastalıklardan dolayı kalite bozuldu, herkes fındıkçı oldu. Fındıkçıdan başka herkes fındıkçı oldu. Herkes fındığı konuştu ve fındık bu durumdan zarar gördü.”

FİYAT İSTİKRARI BEKLENTİSİ

Karaçuha ayrıca şu ifadeleri kullandı: "Üretici bir beklenti içerisine sokuldu. Yeni nesil üreticiler bahçelerine bakmıyor. Herkesin bahçesine bakması lazım. Kaliteli ve fiyat istikrarının iyi olması dileklerimle fındığımızın yeni sezonla hep beraber her açıdan, herkes için hayırlı olmasını dileriz."