Diplomasi

13.Ekim.2017

Virgülüne ve noktasına dokunmadan yapılan diplomasinin ve açıklamaların gazetelere yansıması: “Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini gereksiz vakit geçirmeden başlatmasını tavsiye eden karar tasarısını 262'ye karşı 407 oyla kabul etti.” (2004) “Avrupa Parlamentosu müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti. 477 kişi Türkiye ile müzakerelerin dondurulması yönünde oy kullandı. 64 parlamenter müzakerelerin devam etmesi yönünde ellerini kaldırdı.” (2017) “Rusya ile Türkiye arasında tarihi karar, vize kalktı.”(2010) “Rusya, Türklere vizesiz seyahati askıya aldı.”

(2015) “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile enerji alanında 50 yıllık anlaşma imzaladıklarını, sürenin daha da uzatılabileceğini bildirdi.” (2014) “Barzani köşeye sıkıştı! Havalimanlarında in cin top oynuyor. Erbil ve Süleymaniye'ye dün 18.00 itibariyle tüm uçuşların durdurulması, IKBY yönetimine ağır darbe vurdu.” (2017) “Asi Nehri’ne Suriye ile ortak baraj Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, Asi Nehri üzerinde Suriye ile ortaklaşa baraj yapacaklarını söyledi.” (2004) "Devlet terörü estiren zalim Esed'in hükümranlığına son vermek için biz oraya girdik, başka bir şey için değil.” (2016) “Vizesiz AB için tarihi imza atıldı.” (2013) “AB'nin vize serbestisi konusunda Türkiye'yi oyaladığını söyleyen Çavuşoğlu, göç anlaşmasını gündeme getirdi: Eğer vize serbestisi gelmezse göç anlaşmasıyla ilgili adımları atacağız. Avrupa, vize konusunda bizi oyalamasın." (2017) "Irak'ta mezhebe dayalı olarak Pers milliyetçiliği temelinde yayılmacılık söz konusu..." (2017) "İki ülke askeri ve güvenlik yetkilileri arasında yakın işbirliği ve koordinasyon sağlanırsa bölgedeki birçok sorun hallolur, İran Genel Kurmay Başkanı Ankara’da"(2017) “ABD-Türkiye ilişkileri son 40 yılın en iyi düzeyinde.” (2017) “Amerika ve Türkiye vize vermeyi durdurdu.” (2017) “Vize konusu fazla abartıldı” (Önceki Gün-2017) "Amerika'dan vize krizinin çözülmesi için talep geldi, bunu değerlendireceğiz. ABD ile olan kriz karmaşık değil, bir günde tamamlanır" (Yazı yazılırken-2017) Yapılan açıklamalara baktığımızda bir sonra ne söyleneceği, ne yapılacağı ve yazılacağını kimse bilmiyor.

Politikanın bu kadar değişken olmasının masa diplomasisine nasıl yansıyacağını zaman gösterecek. Tüm hesaplar ve talepler şimdilik Ortadoğu’nun ve Suriye’nin yeniden yapılanmasına çıkıyor. Türkiye, Rusya ve ABD arasında anlaşma sağlanamayan konular, anlaşmaya varılan konulardan çok fazla. Taleplerin nerede buluşacağını kimse bilmiyor. Herkes birbirini tartıyor. Herkes birbirinden mühim şeyler istiyor.