AB sürecinden geri dönemeyiz

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, AB süreci ile ilgili konuşarak “Türkiye’nin eli ağrırsa, AB’nin kolu ağrır. Türkiye AB sürecinden geri dönemez” dedi

13.Eylül.2017
AB sürecinden geri  dönemeyiz

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, beraberinde AB üyesi ülkelerin büyükelçilik yetkilileri ile Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret etti. Başkan Aksu, Türkiye’nin ve AB ‘nin birbirinden vazgeçmesinin mümkün olmadığını, ancak daha fazla diyalog ve çabaya ihtiyaç olduğunu düşündüğünü ifade etti. Başkan Kerim Aksu, 54 yıldır Türkiye’nin AB’ye katılmak için çaba harcadığını belirterek düşüncelerini şöyle açıkladı; “AB bir değerler kulübü. Biz Türkiye olarak bu kulübe katılmak istiyoruz. Bunun için ortaya konulan kriterleri yapmak gerekir. Burada sadece Türkiye’nin çabaları değil, AB’nin tutumu da irdelenmeli.”

GEÇMİŞ BİR KENARA BIRAKILMALI

Aksu açıklamalarını şöyle sürdürdü: “AB bu sürece öncelikle ekonomi başlığından baktı. Benim düşünceme göre insan hakları, demokrasi, hukuk ve temel değerler üzerinden başlansaydı, bu gün daha fazla ilerlemiş olabilirdik. Türkiye’de, herkes için hukuk isteyen, demokrasi ve evrensel insan haklarını savunan çok önemli bir kesim var. Benim düşünceme göre, geçmişi bir kenara bırakıp, daha fazla diyalogla, karşılıklı çaba harcayarak bu işi başarabiliriz. Türkiye’nin eli ağrırsa, AB’nin kolu ağrır. Türkiye AB sürecinden geri dönemez. AB ‘de Türkiye’yi dışarda tutamaz görüşündeyim."